Vybrat správnou výmalbu do kuchyně a koupelny může být trochu oříšek. Poradíme vám, jaká barva bez problému vydrží olej prskající z pánvičky, páru stoupající z hrnců či občasnou spršku vody.

Otěruvzdornou nebo omyvatelnou?

Na trhu najdete barvy s označením otěruvzdorná a omyvatelná. Už jejich názvy hovoří jasně. Otěruvzdorné barvy lze otřít. Zároveň se můžete o zeď s otěruvzdornou barvou v klidu opřít i v černém roláku, aniž byste se umazali. Výhodou otěruvzdorných nátěrů je také jejich nižší cena. Takže s nimi bez obav vymalujte celý byt. Pokud ale na otěruvzdorný nátěr rozlijete třeba kávu nebo se na ni vyřádí vaše kreativní dítko pastelkami, nezbývá nic jiného, než celou stěnu přemalovat. U těchto typů nátěrů rozhodně neplatí, že by funkčnost převažovala nad vizuální stránkou. Například u otěruvzdorné barvy Primalex Inspiro si lze vybrat až z 20 tisíc různých barev a jejich tónů nebo přímo ze 17 nejpopulárnějších již namíchaných.

Z omyvatelného nátěru navlhčeným hadříkem setřete téměř veškeré nečistoty. Tyto barvy se doporučují například do dětských pokojíčků a obývacích pokojů.

Jak na kuchyň?

Pára a mastnota – dva hlavní problémy kuchyně.

„Mastné stěny v kuchyni musíte tradičním způsobem očistit a odmastit mýdlovou nebo saponátovou vodou. Pokud byste to podcenili, barva by se nevsakovala rovnoměrně. Zároveň by se vám také mohli lepit starší vrstvy barvy na váleček,“ radí Karel Lupinski, technolog ze společnosti PPG Deco Czech. Zapomenout byste neměli ani na penetrací. Pro potřeby náročnějších zdí se hodí penetrace hloubková, která podklad důkladně zpevní, zvýší přilnavost následného nátěru a zamezí nestejnoměrnému vsakování barvy, který se projevuje skvrnami na malbě.

S párou v kuchyni je to už horší. V dnešní době na trhu najdeme širokou škálu odolných barev. Přesto bychom při rekonstrukci kuchyně neměli zapomínat na pořádné odsávání a větrání, které ušetří nejen naše zdi, ale hlavně naše zdraví. Nedostatečné větrání totiž výrazně zvyšuje vlhkost v bytě, který se pak stává rájem pro množení plísní.

Při výběru barvy do kuchyně dbejte na to, aby byla omyvatelná. U některých barev, například u Primalex Essence, najdete také poznámku, že barva vydrží občasný kontakt s vodou a párou. Naprosto ideální. Méně odolné barvy mohou po čase například zhnědnout a vyžadují častější přetírání.

Voda a vlhko v koupelně? Žádný problém

S koupelnou se to má stejně jako s kuchyní. I zde je potřeba myslet na to, že zdi dostávají pořádně zabrat. Proto v koupelně volte tzv. paropropustný nátěr, třeba Primalex Fortissimo. V koupelně se mohou vyskytovat také plísně a vlhko. Pokud je to váš případ, sáhněte po nátěru s fungicidními látkami.

I když do koupelny a kuchyně použijete kvalitní nátěry, nečekejte, že budete mít navždy vystaráno. Tyto nátěry sice vydrží několik let, ale ne věčně. Dobrou zprávou ale je, že se dají bez jakéhokoliv škrábání a dalších komplikací přemalovat.