Varná deska patří mezi nedůležitější spotřebiče ve vaší domácnosti. Při jejím výběru byste tedy neměli hledět jen na cenu a zdroj tepla. Víte, že je třeba se zaměřit i na příkon a připojení? Přečtěte si, jak se zorientovat v široké nabídce desek, abyste nesáhli vedle.

Pozor na volty a watty

Důležité parametry u elektrických desek představují připojení a možnosti vaší v domácnosti. Obecně je dobré zjistit, jak vysoký příkon deska má, jaký typ jističe vyžaduje a jak je na tom vaše domácnost. Připojení může být buď na dvě nebo tři fáze (230 nebo 380 V). Pokud doma můžete připojit desku pouze na 230 V a nižší příkon (např. 3 kW), měli byste si vybírat mezi deskami s maximálním příkonem právě ty 3 kW. Desku také doporučujeme připojit na samostatný jistič, který bude stačit na konkrétní odběr celé desky, tak aby nedocházelo buď k vyhazování pojistek nebo ke snížení výkonu desky. Pokud si nejste jistí, konzultujte svůj výběr s odborníky.

Bezpečnost především

Zjistěte si, zda se desky umí samy vypnout, pokud vy na vypnutí zapomenete. Desky s touto funkcí poznají, že se s nimi delší dobu nehýbalo a samy vaše vaření ukončí. Pokud se rozhodnete pro plynovou desku, ptejte se v obchodech po funkci bezpečnostní pojistky plynu. Ta vám, jakmile zhasne plamen, vypne přívod plynu.

Plyn, indukce či sklokeramika?

Dáte přednost ověřené plynové klasice nebo elegantní a praktické moderně v podobě sklokeramiky či indukce? Pokud v tom nemáte jasno, mrkněte na naše srovnání plusů a mínusů.

Co umí hi-tech desky?

Novinkou u indukčních desek jsou tzv. Flexi zóny, které umí spojit dvě varné zóny v jednu velkou. V jejich kvalitě jsou ale rozdíly. Pokud má deska kulaté indukční cívky, tak při spojení dvou varných zón vzniká mezi oběma kulatými plotnami hluché místo, což způsobí, že ohřev nebude rovnoměrný. Pokud tedy toužíte po této užitečné funkci, poohlédněte se po deskách se čtvercovými nebo obdelníkovými induktory, které hluchá místa nemají.

Tip:

Toužíte-li po hi-tech a zároveň bezpečné desce, podívejte se na nabídku značky Hoover. Varné desky Hoover mají pojištění automatického vypnutí varných desek, a to jak indukčních, tak i plynových. Desky této značky vás jistě potěší i funkcí Power Management. Tato funkce vám umožní pohodlně nastavit maximální požadovaný příkon desky od 3 do 7,2kW a dle toho zvolit i typ připojení na dvě fáze (230V) nebo tři fáze (380V). V sortimentu Hooveru najdete i desky s obdélníkovými Flexi zónami, díky kterým můžete na desku postavit třeba i velký pekáč. Ideální na svíčkovou, co myslíte?

Ať to všechno ladí!

Když už se rozhodnete rekonstruovat kuchyň, tak ať je výsledek perfektní. Zohledněte tedy i design varné desky. Pokud máte kuchyň v rustikálním či retro provedení, vybírejte podle toho i varnou desku. Deska by měla ladit i ke zbytku kuchyňských spotřebičů.