Stejně jako u obkladů, dlažby či sanitární techniky se při výběru koupelnového nábytku setkáte s téměř neomezenými možnostmi výběru. Jaký by měl nábytek v koupelně být a které jeho vlastnosti jsou důležité?

Při výběru koupelnového nábytku hrají prim vysoké požadavky na jeho vlastnosti. Nezapomínejte na to, jakým podmínkám bude tento nábytek dennodenně vystaven –  vlhku, vodě a vyšší teplotě. Ale nebojte. I funkční nábytek může být trendy.

Jak na nábytek vhodný do koupelny?

Do koupelny patří koupelnový nábytek, o tom žádná. Často se stává, že lidé si do koupelny pořídí nábytek, který se hodí spíš do obýváku. Takový nábytek se však velmi rychle vlhkostí poškodí. Koupelnový nábytek se vyrábí z materiálu, který splňuje podmínky ochrany proti působení vlhkosti, mj. se již při výrobě ošetřuje speciální povrchovou úpravou, která zaručí jeho voděodolnost. Nejčastěji se jedná o folii s polyuretanovým lakem.

Pokud přemýšlíte o materiálech, tak nabídka specializovaných prodejců je široká. „Do koupelny doporučuji volit nábytek z masivu, laminátu nebo MFD desek,“ říká Ing. Ivana Nová, ředitelka koupelnových studií Ptáček.

Masiv, který vydrží

Masivní dřevo, nepochybně nejluxusnější materiál, po kterém lze sáhnout. Mezi jeho velké výhody patří výdrž. Pro výrobu nábytku z masivního dřeva se nejčastěji používají tropické dřeviny. Vysokou odolností vůči vodě a vlhkosti se vyznačují mahagon nebo teak. Z českých dřevin jsou pak vhodnými buk, dub nebo lípa. Mezi nevýhody však můžeme započítat poměrně vysokou cenu.

Nižší cena a velký výběr? To je lamino!

Jako cenově dostupnější varianta materiálu se nabízí lamino. LPD (lamino pazdeřová deska) je v podstatě dřevotřísková deska pokrytá laminovacím papírem a zalitá melaminovou pryskyřicí. Tato povrchová vrstva zároveň slouží jako ochrana před nepříznivými vlivy. To však pouze za předpokladu, že jsou povrchově upravené i hrany tak, aby se vlhkost nedostala k samotné dřevotřísce. A výhody? Jednoznačně barevná a povrchová rozmanitost. Laminátový nábytek seženete v celé řadě barev, vzorů a imitací dřeva.

Skoro jako dřevo

Líbí se vám masivní dřevěný nábytek, ale už ne jeho cena? Zkuste se podívat po MDF deskách. Jedná se o zbytky tvrdého a měkkého dřeva, které se díky vysokému tlaku spojí a vznikne tak materiál, který je odolný proti vodě a vlhkosti.

Péče především

Ačkoliv výše uvedené materiály se vyrábí tak, aby byly co nejvíce odolné, nevydrží věčně. Jeho životnost můžete ale prodloužit dobrým odvětráváním. Zjistěte si z obalu nábytku, jestli je nábytek vhodný do vlhkého prostředí nebo se zeptejte přímo na prodejně.

Tip: Než po volně stojícím nábytku, sáhněte raději po tom zavěšeném. Nebude vlhnout odspodu a oceníte ho i při úklidu.

Zdroj fotografie: Koupelny Ptáček

Při výběru nábytku volte jednoduché barvy. Myslete na to, že byste měli sladit barvu obkladů, nábytku ale i doplňků. Zkuste svou volbu zkonzultovat v koupelnovém studiu, kde vám poradí ideální řešení, které bude odpovídat vašemu vkusu i požadavku na praktičnost.