Americké hypotéky, úvěry ze stavebního spoření, překlenovací úvěry… Taky se v tom ztrácíte? Zjistěte v našem stručném přehledu, jaké úroky jednotlivé nástroje nabízejí a jaké mají výhody a nevýhody.

Ať už si z následujících úvěrů vyberete cokoliv, počítejte s tím, že banky vám dnes, podle pravidel České národní banky, nemohou dát úvěr na 100 % ceny nemovitosti. Pokud tedy plánujete koupit třeba starší domeček a pak si ho sami opravit, budete muset mít naspořeno alespoň na 20 % jeho ceny, ve výjimečných případech vám bude stačit 10 %.

Úspory jako nejlevnější zdroj financování

Plusy:

Silné stránky úspor vám jistě představovat nemusíme. Na spořící účet vám banka bude úroky přičítat, nikoliv vám je ukrajovat z platu jako půjčka. V současné době některé banky nabízejí na spořících účtech úrok nad 2 %. Přes 3,5 % získáte ve stavební spořitelně. Právě spoření je dobrý způsob, jak získat těch potřebných 10–20 % hodnoty nemovitosti.

Mínusy:

Mínusu úspor se říká inflace. Na spořící účet sice dostanete úrok 2 %, ale ty 2 % (možná i více) vám vezme inflace. Kde získat vyšší úroky? Využít můžete stavební spoření, které stát podporuje až 2 000 Kč za rok. Na 2 000 Kč dosáhnete, pokud uspoříte 1 700 Kč za měsíc, tedy 20 000 Kč za rok. Státní podpora tedy odpovídá 10 %. To už je lepší, že? Samotné banky vám pak k úsporám a státnímu příspěvku samozřejmě přispějí také svými úroky. Ty se zpravidla pohybují kolem 1 %. S výhodami ještě nekončíme. Ze zákona musí banka vaše úspory pojistit. O své peníze tak nikdy nepřijdete.

Na úvěr ze stavebního spoření nepotřebujete ručit nemovitostí

Plusy:

Úroky úvěrů ze stavebního spoření mohou hypotékám směle konkurovat. Navíc některé spořitelny, například ČMSS, garantují výši úroku na celu dobu splácení. Splácet tak budete stejně za pět i deset let. Na rozdíl od hypotéky po vás ale stavební spořitelna nebude chtít vaši nemovitost do zástavy, tedy ve většině případů. Záruku v podobě nemovitosti banka může požadovat v případě, že potřebujete vyšší částku. Dokládat budete muset i faktury za stavební práce, protože úvěr dostáváte na účely spojené s bydlením.

Mínusy:

Pokud nemáte našetřeny vlastní peníze, nedosáhnete na řádný úvěr. Budete ale moci využít překlenovací úvěr, který má svá specifika. Někomu vyhovují, jinému ne.

Překlenovací úvěr vám dá peníze dřív, než splníte podmínky pro čerpání úvěru ze stavebka

Plusy:

Překlenovací úvěr nebo jinak meziúvěr můžete čerpat, pokud spoříte na stavebku. Meziúvěr se vám hodí, pokud potřebujete peníze, ale ještě nemůžete čerpat úvěr ze stavebního spoření (například, pokud nespoříte ještě zákonné dva roky). Potěší vás, že úroky za překlenovací úvěry začínají hluboko pod 3 %, např. v ČMSS jej nyní můžete získat za 2,34 %. Překlenovací úvěr tak představuje solidní konkurenci hypotéce a skvělou volbu, pokud rekonstruujete, a ještě nemáte naspořeno dostatek.

Mínusy:

Musíte současně splácet meziúvěr a posílat úspory na stavební spoření.

Hypoteční úvěr vám nabídne nízký úroky, ale se zástavou nemovitosti

Plusy:

Jedním z nejpoužívanějších financování nemovitosti, je hypotéka, a to hlavně díky nízkým úrokům, které teď začínají někde pod 3 %.

Mínusy:

Mezi nevýhody patří nutnost ručit svou nemovitostí. Pokud nebudete hypotéku splácet, můžete o byt nebo dům přijít. Do banky také musíte přinést doklad o svých příjmech, například výplatní pásku. Vaše banka bude potřebovat doložit vaše průměrné příjmy i od vašeho zaměstnavatele. Úředník v bance bude zjišťovat i jiné úvěry, které splácíte. Vzhledem k tomu, že hypotéka patří mezi účelové půjčky, budete muset dokládat i veškeré dokumenty ke kupované nemovitosti. Žádání o hypotéku se podobá papírové válce, ale věřte, že výhodné úroky za to stojí.

Americká hypotéka vám dá peníze, na co chcete. Musíte ale zastavit nemovitost

Plusy:

Od Americké hypotéky dostanete peníze na cokoliv. Odpadává tak byrokracie potřebná ke klasické hypotéce.

Mínusy:

S Američankou sice nedosáhnete tak nízkých úroků jako s klasickou hypotékou, ale úroky jsou, oproti spotřebitelským úvěrům, které jsou daleko známější, zlomkové (začínají zhruba na 4 %). A protože je to hypotéka, musíte ručit svou nemovitostí, což berte jako cenu za nižší úroky. Na bydlení ji příliš nevyužijete. Může se vám ale hodit, až váš potomek půjde na vysokou.

Omrkněte možnosti financování u Lišky. Nabízí výhodné meziúvěry na rekonstrukci i velké úvěry na financování koupě nemovitosti.