Pokud jste si vybrali kvalitní řemeslníky nebo stavební firmu, máte téměř vyhráno. V některých případech může být výbornou investicí i volba architekta, interiérového designéra či stavebního dozoru. S čím vám mohou pomoci a kdy o nich uvažovat?

Statik

Statický posudek je ze zákona nutný, pokud se při rekonstrukci chystáte bourat nosné příčky, případně betonové panely. Druhým, méně častý případem, bývá výměna podlahových krytin, kdy se vybourává původní podlaha a betonuje nová. Pokud se k těmto stavebním úpravám chystáte, je statik nutný.

Stavební dozor

Stavební dozor je kontrola stavebních prací a jeho povinnost není dána zákonem. Měl by však být nedílnou součástí stavby nebo rozsáhlejší rekonstrukce. Pokud stavební firma, kterou jste si objednali, neodvádí svou práci kvalitně, nelze to laickým okem na první pohled poznat. První problémy většinou přijdou těsně po skončení záruční lhůty.

Stavební dozor, nebo také technický dozor stavebníka, může vykonávat pouze fyzická osoba, která k tomu získala oprávnění podle zákona O výkonu povolání autorizovaných architektů a o výkonu povolání autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.

Aby byl technický dozor co nejefektivnější, měl by být součástí rekonstrukce už od začátku. Kvalitní technický pracovník vám pomůže nejen s výběrem stavební firmy, ale také dohlédne na technickou dokumentaci, na správné znění smlouvy nebo dodržování termínů. Bude vaší pravou rukou od začátku rekonstrukce, až po závěrečnou kolaudaci vašeho nového domova.

Architekt

Pokud jste se rozhodli změnit dispozici bytu a nemáte prostorovou představivost či potřebujete najít efektivní rozvržení prostoru, může být volba architekta výbornou investicí. Obraťte na architekta, který se specializuje na návrhy interiérů. Ušetříte tak zároveň za interiérového designéra. Služby architekta jsou vždy zpoplatněny, včetně samotného návrhu a cena se většinou odvíjí od dispozice bytu.

Profesionální architekt vám poskytne návrh bytu v elektronické podobě, abyste měli představu o výsledku. Samozřejmostí je i návrh dispozičního řešení včetně nábytku. Architekt také dokáže výborně pracovat se světlem, materiálem, ale i zvukem. Navíc myslí do budoucna, tudíž vám nevybere vybavení bytu, které sice podléhá módním trendům, nicméně se velice rychle okouká. Důraz bude kladen nejen na celkový estetický dojem, ale také na volbu kvalitních materiálů. U některých dodavatelů, se kterými spolupracuje dlouhodobě, je navíc schopen zajistit slevu.

Interiérový designér

Vyhovuje vám dispoziční řešení vašeho bydlení, ale chystáte se na kompletní změnu stylu vybavení -nábytku, barev, materiálů? Pokud sami nemáte jasnou představu, jak by měl výsledný efekt vypadat, bude skvělou volbou interiérový designér. Podmínkou úspěchu je, abyste vybrali designéra, jehož portfolio projektů se vám líbí a v interiérech byste se cítili dobře. S interiérovým designérem i architektem musíte být naladěni na stejnou vlnu.