Pokud doma máte hotové základní stavební úpravy, jako jsou malby a podlahy, nastal čas pustit se do výběru dveří. Můžete zvolit různé tvary, povrchy a barvy, nebo trochu popustit uzdu fantazii a nechat si navrhnout atypické dveře podle svých vlastních představ. Nabídka je opravdu široká, a proto neváhejte a držte se našich sedmi základních kroků. Velmi si tak usnadníte práci při výběru správných dveří pro vaši domácnost.

1. Ujasněte si předem rozměry

Na rozměrech záleží a u dveří to platí obzvlášť. Standardně se dveře vyrábějí se šířkou 60, 70, 80 nebo 90 cm. U výšky je obvyklých 197 cm, ale čím dál častěji jsou žádané dveře vysoké min. 210 cm. Nemusíte se ale bát ani takzvaných „atypů“, tedy dveří s nadstandartními rozměry. Ty se v současnosti začínají stávat celkem běžnou záležitostí, takže ani dveře s výškou až do stropu už nejsou výjimkou. Záleží však především na rozměru stavebního otvoru, do nějž chcete dveře zasadit. Jeho výška se vždy měří od již hotové podlahy a šířka by kvůli montáži zárubní měla být zpravidla o 10 centimetrů větší než je šířka plánovaných dveří. Chcete-li dveře nestandardních rozměrů je nutné toto naplánovat již ve fázi stavebních úprav.

2. Vyberte otevírání, které ušetří místo

Volbou vhodného systému otevírání dveří zásadně ovlivníte nejen vzhled svého domova, ale můžete také ušetřit spoustu volného prostoru, který lze využít účelněji. Dokonce si můžete pro každou místnost zvolit jiný typ otevírání, ale ve stejném vzhledu dveří, čímž zachováte integritu vašeho interiéru. Na výběr jsou dveře otočné, posuvné, lamelové, skládací, nebo kyvné. Každý z těchto systémů má své výhody a nevýhody, takže záleží jen na vás, který se vám bude nejvíce hodit. Abyste neudělali chybu, odpovězte si nejdříve na tři jednoduché otázky – Kolik místa mohou dveře zabírat? Jak často budou v provozu? Který systém otevírání se mi nejvíce líbí a je pro mě nejpraktičtější? – a máte vyhráno.

3. Materiál volte podle vzhledu i funkce

Při výběru materiálu dveří je potřeba zvážit nejen jeho estetické, ale i funkční vlastnosti. Každá místnost má své limity a s těmi je potřeba počítat. Proto si nejprve uvědomte, kde se budou dveře nacházet. Dostupných materiálů je na trhu celá řada. Do frekventovanějších a náročnějších prostor nebo třeba do dětských pokojů si vyberte odolnější řešení v podobě dýhy či laminátu. V kuchyni nebo obývacím pokoji naopak máte možnost upřednostnit designové záležitosti. Milovníci nadčasového vzhledu si bezesporu oblíbí nevyčerpatelné vlastnosti celoskleněných dveří, které dokážou celý prostor krásně prosvětlit a opticky rozšířit.