Rekonstrukci bytu neděláme každý den. Co si budeme povídat, je to totiž náročné a občas i stresující. A to platí i (obzvlášť) u rekonstrukce koupelny! Kde tedy začít a jak postupovat, aby vás rekonstrukce stála co nejméně stresu a výsledkem byla koupelna snů?

Nohama pevně na zemi!

Přemýšlíte o nové koupelně a líbí se vám trendy a vychytávky z časopisů a katalogů? Myslete na to, že velká část fotek bývá naaranžovaná tak, aby vynikly právě ty trendy a vychytávky. Získat inspiraci je důležité, ale vezměte v potaz prostor, který máte k dispozici. Odpadní vývody, vodovodní trubky, zásuvky… To všechno je potřeba už při plánování zohlednit – myslete také na funkčnost. Statistiky uvádí, že koupelna se rekonstruuje jednou za 25 let, proto myslete i na nadčasovost. Například samostatně stojící vana vypadá krásně, umí dokreslit atmosféru koupelny, ale jak se vám z ní bude vylézat za 20 let?

Nápad: první krok k úspěchu

Nápadem to všechno začíná. Jak si představujete vaši novou koupelnu? Jedno umyvadlo, dvě umyvadla nebo dvojumyvadlo? Hranaté nebo kulaté? Toužíte po vaně, nebo naopak po sprchovém koutu? Chcete mít pračku v koupelně? A co sušička? Nebo oboje? To všechno jsou rozhodnutí, která musíte mít promyšlená. Všechno další se od nich bude odvíjet.

Nebojte se obrátit na odborníka

Pokud si nevíte s technickým provedením rady, tak se neváhejte obrátit na odborníka. Oborné firmy za vás toto technické provedení vymyslí a vy se můžete v klidu věnovat výběru vhodného vybavení. Pokud se však necítíte ani na tento úkon, specializované prodejny s vámi dohodnou dispoziční řešení, nabídnou vám obklady a dlažby a vyberou vhodné zařizovací předměty. „Zákazník si zvolí styl koupelny. Na základě toho navrhneme různá řešení obkladů a dlažeb, baterií a doplňků. Vizualizační program umožní vidět vše ve 3D provedení. Zákazník tak získá představu, jak to bude vypadat ve skutečnosti,“ říká Ing. Ivana Nová, ředitelka koupelnových studií Koupelny Ptáček.

Nepotřebujete stavební povolení?

Nezapomeňte také, že v některých případech budete pro svou rekonstrukci potřebovat stavební povolení. Obecně se dá říci, že stavební povolení budete potřebovat, pokud budete zasahovat:

– do nosných konstrukcí, které ovlivňují stabilitu celé budovy,

– do vzhledu stavby,

– do prvků, které se týkají požární bezpečnost,

–  do jakéhokoliv typu rozvodu (voda, elektřina, plyn, topení),

Promýšlejte finance

Lidé často nedokážou odhadnout skutečnou finanční zátěž rekonstrukce. Rekonstrukce koupelny je o to složitější, že potřebujete finanční prostředky, které jako laik třeba ani nevidíte. Na druhou stranu šetření na nejrůznějších materiálech také není dobrou strategií. Může se vám to totiž vrátit jako bumerang v podobě dalších investic za opravy.

Při kalkulaci nezapomeňte mimo obkladů, dlažby či sanitárního zařízení započítat také práci řemeslníků a další nutný materiál jakou lišty, vypínače, dveře nebo svítidla. „Vždy počítejte s určitou finanční rezervou, protože nikdy nevíte, co se stane a jaké případné problémy se objeví, až začnete s  pracemi,“ říká Ing. Ivana Nová. Obecně se doporučuje mít pro nenadálé situace rezervu ve výši deset až patnáct procent z celkové kalkulace.

Poctivě plánujte

Bezesporu každý chce mít rekonstrukci co nejrychleji za sebou, přece jen taková proměna stojí hodně nervů a celkově negativně narušuje chod domácnosti. Je tedy důležité mít všechno naplánované. Až budete mít jasný návrh nové koupelny, začněte shánět vhodné řemeslníky.

Pokud si chcete najmout profesionální firmu, počítejte s většími náklady. Na druhou stranu také s vyšší kvalitou poskytnutých služeb. Zkuste se také zeptat ve vašem koupelnovém studiu. Tam vám s výběrem řemeslníků také poradí. Velmi často mívají dohodnutou spolupráci s konkrétními řemeslníky, která bývá lety prověřená. Eventuálně si také řemeslníky školí tak, aby uměli jejich produkty správě používat a nedošlo k pozdějším reklamacím kvůli špatné manipulaci.