Potřeby se nám v čase mění. Co nám stačilo před pěti lety, dnes už neplatí. Přístavby domku se děsit nemusíte, s pórobetonem to budete mít jedna dvě. Vždyť je to taková stavebnice pro dospělé. Přesvědčte se o tom v našem článku!

Pórobeton je bílá tvárnice, která je vyrobena z vápna, písku, cementu a vody. Uvnitř obsahuje milióny vzduchových pórů, které jí také daly jméno: pórobeton.

Neřešte základy ani zateplování

Vlastnosti pórobetonu ocení ti z vás, kteří koupili starší domek a nevědí, v jakém stavu se nacházejí jeho základy. „Pórobeton je ideální materiál, když nevíme, co je v podloží. Pórobeton je velmi lehký, takže nezatěžuje tolik stávající základy,“ říká Jan Tinka, technický poradce značky Ytong, která se v průběhu let stal synonymem pro pórobeton.  „Druhá výhoda pórobetonu je jeho variabilita. My si můžeme tvárnice zkrátit na délku i na výšku přesně tak, jak potřebujeme,“ dodává Tinka. Na úpravu délky tvárnice nepotřebujete nic speciálního. Zvládnete to s ruční pilou, případně se škrabákem či hladítkem.

Pokud si vyberete tepelněizolační tvárnice, například Ytong Lambda YQ, nemusíte řešit ani zateplování. Tyto tvárnice se vyrábí od tloušťky 375 mm a díky svému složení izolují tak dobře, že v tloušťce 550 mm splňují kritéria pro pasivní dům.

S pórobetonem to zvládnete sami, i když nejste kutilové!

Objednat si řemeslníky na stavbu celého přístavku nebo garáže nepatří mezi levné záležitosti. S pórobetonem stavbu zvládnete sami. Máte strach, že to postavíte křivě? Když nakoupíte u Ytongu, tak můžete tyhle starosti pustit klidně z hlavy. Firma k vám pošle mistra, který vám zdarma zaměří úhlopříčky, pomocí nivelačního přístroje přeměří rovnost základové konstrukce, provázky vám vyznačí zdi a založí rohy. Na vás bude připravit si, jak vysvětluje Tinka, podklad: „To znamená betonovou desku, na které budeme stavět, navařenou hydroizolaci, a hlavně připravenou konstrukci, abychom tvárnice k tomu mohli pomocí zdící malty přilepit.“

Typ vhodné tvárnice si pak vyberete velmi jednoduše. Od tloušťky 30 cm se jedná o obvodové tvárnice. Pro příčky, tedy nenosné konstrukce v interiéru, jsou určené tvárnice tloušťky od 10 do 15 cm. K samotnému zdění nepotřebujete nic speciálního. Stačí vám kyblík na rozmíchání malty, mísidlo, vrtačka, vodováha, zednická palice a potom lžíce na nanášení malty. Pro založení první řady budete ještě potřebovat tepelněizolační zakládací maltu. Jeden pytel malty potřebuje asi devět až deset litrů vody. Pro zdění dalších pater už budete potřebovat jen zdící maltu, se kterou budete várnice k sobě lepit. Maltu v tenké vrstvě nanesete vždy na vrch tvárnic. Na uříznuté tvárnice pak i na boky.

Máte raději, když postup práce vidíte, než čtete? Pak mrkněte na YouTube kanál Ytongu, kde mají stavební práce do detailu ukázané a popsané.

Tip! Oblé tvárnice použijte pro vany

Lákají vás spíše oblé tvary než rohy? Sáhněte po tzv. obloukových segmentech, tedy tvárnicích v oblém tvaru, které na sebe naskládáte a vytvoříte dokonale oblou stěnu. Zaoblené stěny budou slušet třeba stěnám ve vašem obýváku. Hodit se vám budou třeba i při obezdění rohové vany.

Nechte zdi dýchat s omítkou na pórobeton

Pokud se už jednou rozhodnete stavět s pórobetonem, pořiďte si k tvárnicím i omítky, které byly navrženy tak, aby s pórobetonem tvořily dokonalou dvojku a nebránily vyniknout jeho difúzním a tepelněizolačním vlastnostem. Pokud chcete ušetřit za účty, sáhněte po tepelně izolačních omítkách, například od Ytongu. Tento typ omítek omezuje utíkání tepla a zároveň umožňuje párám, aby mohly z vašeho domova snadno odcházet a váš dům tak netrpěl plísněmi.

Chcete mít stavbu rychle za sebou? Pak prozkoumejte nabídku Ytongu.