Volba správného otevírání dveří může v bytě či domě pomoci ušetřit až několik metrů čtverečních podlahové plochy, která se pak dá využít mnohem účelněji. Zabývat se způsobem otevírání ale dává smysl i v místnostech, kde je místa dostatek. Kromě dodatečného volného prostoru totiž můžete získat také pohodlnější, jednodušší a vzhledově elegantnější řešení.

Až třetina domácností v Česku si musí vystačit s podlahovou plochou menší než 50 metrů čtverečních. S tím, jak ceny bytů prudce rostou, se navíc poptávka po menších bytech ještě zvyšuje. Pokud si uvědomíme, že klasické otočné dveře využívají při svém otevírání až 0,8 metru čtverečního, dává smysl se způsobem otevírání dveří zabývat. Při šesti takových dveřích v domácnosti totiž může přijít zbytečně vniveč zhruba desetina podlahové plochy. A to není málo.

Posuvné dveře ušetří spoustu místa

Posuvné dveře v ložnici

„Většina lidí vůbec netuší, že drahocenné metry může získat volbou správného otevírání dveří. Způsobů, jak požadovaného efektu dosáhnout je přitom na trhu více než dostatek. Velmi populárním a často doporučovaným řešením jsou posuvné dveře,“ uvádí Petr Klíma, produktový specialista SAPELI.

Nejčastěji se pohyblivá část takových dveří při otevření posouvá po pevně umístěné kolejnici takzvaně „na stěnu“, což už samo o sobě ušetří ve srovnání s klasickými otočnými dveřmi spoustu místa. Pamatovat ale musíte na to, že ta část stěny, na kterou se dveře posouvají, musí zůstat obvykle prázdná. Je třeba od ní odsunout nábytek či květináče a nedává smysl na ni umístit ani obrazy, vypínače či zásuvky.

Tento problém snadno vyřešíte, pokud se rozhodnete pro otevírání posuvných dveří do takzvaného stavebního pouzdra nebo dokonce přímo do stěny. Takové řešení sice vyžaduje na rozdíl od běžných posuvných dveří stavební úpravy, ale umožňuje dveře při otevření téměř celé schovat, čímž získáte ještě více místa. Navíc to skvěle vypadá.

Posuvné dveře v kuchyni

Pokud se však nechcete pouštět do stavebních úprav a nehodí se vám běžné posuvné dveře, můžete sáhnout po takzvaných reverzních dveřích. Jde o klasické otočné dveře, které však umožňují otevírání v opačném směru, tedy do zárubně.  Už se vám tak nestane, že se dveře budou otevírat do úzké chodby, kde nejen zabírají obytný prostor, ale mohou také snadno ohrozit někoho, kdo se v chodbě zrovna pohybuje. „Zejména panelákové byty většinou neoplývají velkým prostorem. Problémy jsou především s předsíněmi a úzkými chodbami. Do těchto místností se kromě reverzního otevírání hodí také lamelové dveře. V tomto případě volíme mezi skládacím nebo harmonikovým řešením,“ vysvětluje Petr Klíma. Tento způsob otevírání může být podle technického specialisty SAPELI zasazen do standardních zárubní i do prosklených stěn.

V případě dveří pro menší prostory jsou zajímavou alternativou skleněné dveře. Ty mohou pomoci prostory prosvětlit a opticky je zvětšit, u větších místností naopak mnohdy přispějí k jejich vhodnému členění.