Rekonstrukce nové domácnosti není zrovna nejlevnější položkou, a ne každému se poštěstí ji uhradit pouze ze svých finančních rezerv. První možností je si na cílovou částku našetřit. Jenže to může trvat dlouho a vy chcete bydlet hned.  V takovém případě se můžete obrátit na různé finanční instituce, které vaši situaci mohou vyřešit. Ze začátku je však nutné sestavit finanční plán, což bývá často opomíjená fáze rekonstrukce.

Sestavení finančního plánu

Jakmile víte, jak rozsáhlá bude proměna vašeho bydlení, je potřeba poptat stavební firmy a nechat si vypracovat cenovou nabídku.

Kromě samotné stavební firmy počítejte také s těmito náklady:

  • Upřesněte si se stavební firmou, zda se v jejich cenové nabídce nachází cena i za všechny náklady. Stavební firmě nebudete platit jen práci řemeslníků, ale i materiál a případně i dopravu. To vše je potřeba si vyjasnit hned na začátku.
  • Nezapomeňte na všechny řemeslníky, které budete potřebovat. Zedníci, elektrikáři, topenáři, malíři, obkladači, instalatéři, montéři, stěhováci. Pokud se nekamarádíte s nářadím, bude se vám hodit i hodinový manžel. Tihle všichni budou chtít za svou práci zaplatit. Zahrňte tuto částku do svého finančního plánu
  • Pokud budete bourat nosné stěny, budete potřebovat statický posudek, ani ten není zadarmo.
  • Při velkých stavebních úpravách počítejte také se stavebním dozorem.
  • Dále se na vaší rekonstrukci mohou podílet také architekti či interiéroví designéři.
  • Počítejte nejen s náklady za stavební materiál, který většinou zajišťuje stavební firma. Myslete také na materiál, který si budete muset nejspíše sehnat sami. Ujasněte si, jestli budete kupovat například nové zásuvky, vypínače, podlahovou krytinu…
  • Další položka finančního plánu se skládá z nábytku, dveří, elektrospotřebičů
  • Odvoz suti. Budete ho potřebovat? I to zahrňte do finančního plánu.

Když to všechno podtrhnete a sečtete, bude pro vás mnohem jednodušší si stanovit způsob, jakým vaší rekonstrukci financovat.  Na výběr máte několik možností.

Stavební spoření

Stavební spoření je specifický druh finančního produktu, který umožňuje naspořit částku na výstavbu či rekonstrukci bydlení. Při splnění podmínek ve smlouvě získává klient krom úroku také státní podporu a možnost získat výhodný úvěr. Pokud ještě na výhodný úvěr nedosáhl, má možnost využít tzv. překlenovací úvěr.

Hypotéka na stavbu a rekonstrukci

Hypoteční úvěr je finanční produkt, jehož splacení je zajištěno zástavním právem k nemovitosti, i rozestavěné. Díky hypotečnímu úvěru si můžete pořídit vlastní bydlení, zrekonstruovat ho, ale také jej využít pouze na samotnou rekonstrukci. Většina bank také počítá s navýšením nákladů oproti finančnímu plánu.

Spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr nabízejí bankovní i nebankovní instituce. Neplatí na něj zástavní právo, je však o něco dražší.