Se soutěžením je to jako s pohovory. Můžete mít skvělé vlastnosti, pokud se vám ale nepodaří je před potenciálním šéfem prodat, jako by nebyly. I v případě Rekonstrukce roku si dejte na prezentaci vlastností a krásy vašeho nového domova záležet. Přečtěte si náš návod, jak nafotit dokonalé snímky, které odborné porotě ukáží vaše nové bydlení v tom nejlepší světle.

  1. Ukliďte si

Dokonalým fotografiím musí předcházet pečlivá příprava. Utřete prach, ukliďte z okrajů vany a poliček u zrcadla všechnu kosmetiku. Narovnejte dekorace, ustelte postel a natřepte všechny polštářky. Přebytečné věci ukliďte do skříní a zásuvek. Pozor si také dejte na předměty opatřené logem. Záběry, které vypadají jako reklama na prací prášek nebo těstoviny fotografie akorát kazí.

  1. Vyšperkujte domov dekoracemi

Výše jsme sice psali, že váš byt musí být naklizený. To ovšem neznamená, že by na skříňkách a stolcích nemělo nic ležet. Právě naopak. Svíčky, vázy a jiné dekorace dodají vašemu domovu útulnou atmosféru. Pokud navíc doplňky sladíte barevně, bude výsledek dokonalý!

Před focením místnost vyzdobte dekoracemi

Ložnici sluší dekorace

  1. Foťte ostře

Třesoucí se ruce patří mezi největší nepřátele fotografa. Fotografie pěkně zaostřete a klidně pořiďte i více snímků. Pak vyberete ten nejzdařilejší. Do ruky si vezměte fotoaparát nebo mobilní telefon s dobrým rozlišením. Pokud máte možnost půjčit si od kamaráda zrcadlovku se stativem, tak ji využijte.

  1. Vyfoťte stejné místo jako před rekonstrukcí

Doufáme, že si pamatujete, odkud jste vaše místnosti před rekonstrukcí fotili. Na srovnání stavu před a po proměně jsou ideální snímky pořízené na stejném místě.

  1. Stůjte při focení v rohu

Vaše pokoje budou vypadat vzdušněji a prostorněji, pokud při focení budete stát v rozích. Zjistěte, z jakého rohu vaše místnost vypadá nejlépe. Pro inspiraci se podívejte na webové stránky realitních kanceláří.

Foťte interiér z rohu

Místnosti foťte z rohu

  1. Foťte na šířku

Prostorné místnosti, jako obývací pokoj nebo kuchyň lépe zachytí fotografie orientované na šířku. Pokud váš fotoaparát nebo mobil umí i režim rybího oka, pak foťte místnosti i s ním. Na výšku pak foťte detaily, pohledy do pokojů ze dveří nebo toaletu.

  1. Bacha na světlo!

Pamatujte, že snímky focené proti oknu, budou moc tmavé. Pozor si dejte také na zrcadla, od kterých se může odrazit blesk. Fotografie pořizujte raději během dne. Místnosti zalité sluncem vždy působí lépe. Profesionální fotografové také doporučují před focením rozsvítit lampičky a jiná světla.

  1. Foťte z výšky 1 metru

Nejlépe vypadají fotografie pořízené z výšky jednoho metru. Malé místnosti foťte od prahu dveří ve výšce kliky.

  1. Zachyťte průhledy

Otevřete dveře a zachyťte pohledy do místností. Skvěle budou vypadat třeba fotografie z chodby, na kterých porota uvidí do více pokojů.

Foťte pohledy do místností

Místnost focená z chodby

  1. Pořiďte více snímků

Každou místnost vyfoťte z více úhlů a rohů. Foťte celé jak prostory, tak i drobné detaily.