Chystáte se na rekonstrukci interiéru, ale nevíte, jak začít? Základem je vytvořit si podrobný plán a jednotlivé kroky předem důkladně promyslet a správně načasovat. V tomto případě rozhodně platí rčení „Dvakrát měř, jednou řež.“

Při rekonstrukci totiž můžeme zapomenout na malé detaily a tyto chyby se nám vrátí jako bumerang v podobně nechtěných dodatečných nákladů, oddálení dokončení a mnoha dalších starostí.

Ještě, než s rekonstrukcí začnete, je velmi důležité si zodpovědět následující otázky:

  • Co od plánované rekonstrukce očekáváte? Především je důležité se zamyslet nad tím, co by měly prostory splňovat, a to alespoň ve výhledu 10 let.
  • Kolik chcete do rekonstrukce investovat? Rekonstrukce je bezesporu nákladným projektem, ale přílišné šetření, především na materiálu, se z dlouhodobého hlediska nemusí vyplatit. Naopak může v budoucnu přinést další dodatečné a nežádoucí náklady. Před samotnou volbou materiálů si nedříve udělejte přehled o prodejních relacích a porovnejte nabídky firem.
  • V neposlední řadě je důležité si rozmyslet, zda budete provádět rekonstrukci svépomocí nebo si zařídíte takzvanou službu na klíč. Ve druhém případě za vás zvolená společnost zařídí vše, od zpracování projektové dokumentace až po žádost o vydání kolaudačního rozhodnutí.

A jak tedy postupovat?

  • Připravte si podrobný projektový záměr. Tedy přesný návrh vypracovaný do nejmenších detailů – od přípojky na pračku, zásuvek, až po rozmístění poliček.
  • Při větších projektech přizvěte statika. Především pokud se pouštíte do rekonstrukce starších staveb nebo chcete zasahovat do nosných konstrukcí.
  • Nezapomeňte na odvoz sutin. V případě nových staveb tato služba není potřeba, avšak pokud rekonstruujete starší objekt a počítáte s velkým bouráním, odvoz sutin bude nevyhnutelný.
  • Řemeslníky nasmlouvejte v předstihu. Myslete na to, že na trhu je po řemeslnících velká poptávka a jsou velmi vytížení.
  • Při velké rekonstrukci nezapomeňte na výměnu elektrických obvodů, případně i vodovodních potrubí.
  • Připravte stěny. Ať už se rozhodnete pro malování, tapety nebo obkládání.
  • Vybírejte odolné a nadčasové materiály. Při výběru obkladů vybírejte pečlivě a nepodléhejte módním trendům. Rekonstruované prostory by vám měly sloužit 10 až 15 let.

Rekonstrukce je převážně o poskytovaných službách. Trvejte si na svém. Nespokojte se s něčím, co se jen přibližně podobá vašemu záměru. Plaťte pouze za to, co jste skutečně obdrželi.

Rekonstrukce není lehká záležitost. Člověka žene motivace a vidina krásného nového bydlení. Proto ta nejdůležitější rada přichází na závěr – nesnažte se rekonstrukci uspěchatvěnujte všem rozhodnutím a pracím dostatek času. Přece jen to bude místo, kde se budete ráno probouzet a kam se budete večer vracet. Bude to váš nový domov.