Plánujete rekonstrukci své koupelny? Nezapomeňte zaměřit svou pozornost na výběr materiálů, ať už se jedná o obklady a dlažby nebo o samotné vybavení koupelny. Není totiž tajemstvím, že v českých domácnostech se rekonstrukce koupelen provádí jednou za patnáct až dvacet let. Vybrané komponenty tedy musí být nejen nadčasové, aby se vám jen tak neokoukaly, ale především také odolné.

Obklady a dlažby: jak začít

Materiál v koupelně musí splňovat jedno důležité kritérium – musí být voděodolný a jeho údržba by měla být jednoduchá. Proto koupelnám již dlouhá léta suverénně vládnou keramické obklady a dlažby. Zákazníci mají k dispozici každým rokem širší sortiment stylů a barev. Aktuálním trendem je design dřeva a kamene, ale výjimkou nejsou ani pestré mozaiky nebo netradiční formáty. Jenže s jejich výběrem to není jen tak.

Než uděláte finální rozhodnutí, ujasněte si, do jaké výšky budete chtít použít obklady na stěnu. Myslete na to, že existuje norma, která stanovuje minimální výšku omyvatelného materiálu v koupelně. Zahrňte tuto položku do svého finančního plánu. Pokud děláte rekonstrukci svépomocí, myslete také na výběr té správné barvy spárovací hmoty a hydroizolačního materiálu.  Zvláště u koupelen se ale doporučuje minimálně konzultovat svůj výběr s odborníky, kteří vám poradí nejen s designem, ale hlavně s funkčností. Pohodlnou, leč finančně náročnější volbou bývají koupelny na klíč.

A jak to bude vypadat?

Zni to trochu zvláštně, ale při výběru dlažby a obkladů se držte při zemi. Myslete na to, že rekonstrukce koupelny je náročná záležitost, kterou nejspíš za dva roky nezopakujete. Proto je potřeba myslet na to, aby koupelna vypadala nadčasově. Vyberete-li správnou barvu a tvar, můžete vaši koupelnu opticky rozšířit. „Velmi oblíbený je dřevěný a kamenný dekor. Ten lze ozvláštnit například jemnou mozaikou. Stále se také používají dekorativní obklady nazývané listely. Ty se většinou používají po celém obvodu místnosti a krásně doplňují jednobarevné obklady,“ říká Ing. Iva Nová, ředitelka koupelnových studií Ptáček, a dodává „Velmi často také zákazníci při výběrů obkladů volí dvě barvy, které navzájem kombinují. Pokud si zákazník u nás nějakou dlažbu a obklady vybere, jsme schopní mu udělat tzv. 3D návrh koupelny a přiblížit mu, jak bude daná kombinace barev a další vybavení koupelny společně vypadat.“

Dlažba a obklady jsou první věc, které si v koupelně všimnete. Proto by měla vizuálně ladit s ostatním vybavením koupelny.

Tip: Vždy se vyplatí konzultovat svou volbu, i když jste si třeba designem jistí, se specialisty z koupelnových studií, kteří to mají díky svým zkušenostem „v oku“ a mohou vás upozornit třeba na detail, který vy sami přehlédnete.

 Při výběru sanity dbejte na odolnost

Velkou pozornost při rekonstrukci koupelny si zaslouží také sanitární zařízení. U sanitárního vybavení, jakým jsou vany, sprchové kouty a umyvadla platí, že nadčasovost a odolnost hraje prim. Na trhu je k dostání bezpočet druhů nejrůznějších materiálů a tvarů. Mezi nejoblíbenější patří vany ze smaltované oceli nebo akrylátu. Smaltované vany jsou oblíbené především díky jejich odolnosti a nižší pořizovací ceně. Akrylát oproti tomu ale nabízí bezkonkurenčně větší škálu typů a tvarů, které padnou do každého prostoru. Je také příjemnější a teplejší na dotek. Akrylátová vana bývá náchylnější na mechanické poškození. Za pozornost stojí také vany litinové, které známe jako designové volně stojící vany na nožičkách. Bonusem u těchto van je, že po napuštění koupele udrží vodu dlouho teplou. Pří výběru vany dbejte hlavně na to, jak máte v koupelně vyřešené rozvody vody a odpadů. Nákup vany konzultujte s odborníky v koupelnovém studiu nebo s instalatéry.

Správné umyvadlo umí prostor dotvořit

Nejpoužívanější sanitární zařízení v koupelně je jednoznačně umyvadlo. Na trhu je nepřeberné množství nejrůznější tvarů, nikdy však nezapomínejte na jejich praktičnost. Nábytkové, zapuštěné, kamenné…. „Stálicí mezi umyvadly jsou klasická keramická umyvadla, která nabízí nejrůznější povrchové úpravy, které usnadňují jejich údržbu a jsou cenově dostupné,“ říká Ing. Iva Nová, ředitelka koupelnových studií Ptáček. Důležitou součástí umyvadla je i příslušná baterie. Myslete na to, že ne všechny baterie a všechna umývadla jdou společně kombinovat.

Při výběru vhodných materiálů do nové koupelny nezapomínejte na to, aby vzájemně ladily a působily tak, že byly pro sebe vytvořeny. V jednoduchosti je přece krása!