Dveře nezaměnitelným způsobem ovlivňují vzhled domácnosti, proto stojí za to jejich výběr nepodcenit.  Máme pro vás 4 kroky, které nezapomeňte promyslet, než si vyberete ty pravé dveře a k nim odpovídající zárubně.

1. Zorientujte se v nabídce výplní

Při výběru konkrétního modelu dveří padne určitě otázka také na jejich výplň. Seznamte se proto raději v předstihu s nejčastěji používanými odbornými termíny, ať vás nabídka prodejců nezaskočí.

 • Voština je tvořená ze speciálně tvrzeného papíru poskládaného do tvaru včelích pláství. Tyto dveře jsou určeny spíše pro nízké namáhání. Voštinovou výplň má většina levných dveří v hobbymarketech.
 • Odlehčená DTD deska je nejčastěji používanou výplní dveří, má potřebnou tuhost i pevnost pro interiérové dveře.
 • Plná DTD deska (dřevotřísková deska) zaručuje odolnost proti proražení, je pevná a stabilní, používá se u dveří se speciálními vlastnostmi.
 • Rámová konstrukce je tvořená masivními nosnými vlysy kombinované s masivní či skleněnou výplní.
 • Vlysová konstrukce se skládá z jednotlivých vlysů, samostatných nebo spojených v částečný rám či uzavřený rám. Výplň dveří je v tomto případě nosná.
 • Masivní výplň je tvořená deskou z masivního dřeva.

2. Využijte speciální vlastnosti dveří na maximum

Každé dveře mohou mít své speciální vlastnosti, které v mnohém usnadní a zpříjemní váš život. Na oddělení hlučných prostor od klidného prostředí jsou doporučovány dveře se zvukově izolační funkcí. Dveře s klima úpravou se zase nejvíce hodí k oddělení vytápěných a nevytápěných místností. Stejně tak je vhodné zvážit požární a kouřotěsný uzávěr při výběru vstupních dveří nebo dveří do technických místností, jako je garáž či kotelna. Konečná volba dveří je jen a jen na vás, na základě našich zkušeností vám ale doporučujeme nejobvyklejší řešení do jednotlivých místností vašeho domova:

 • Obývací pokoj – designové, celoskleněné dveře pro více světla
 • Dětský pokoj – zvukotěsné dveře z odolných materiálů, které lze snadno ovládat
 • Koupelna – dveře s klima úpravou, případně vodotěsné řešení
 • Pracovna – zvukotěsné dveře
 • Garáže, sklepy – protipožární a kouřotěsné dveře s klima úpravou
 • Vstupní prostory – bezpečnostní dveře s protipožární, klima a zvukotěsnou úpravou

3. Zabezpečte svůj domov kvalitními dveřmi

Speciální kategorii představují dveře vstupní. Pří jejich výběru dbejte nejen na jejich estetické vlastnosti, ale i na bezpečnost, a to od požárního zajištění a zabezpečení domova před vloupáním, až po kouřotěsné, zvukově a tepelně izolační vlastnosti. Pro maximální ochranu vašeho domova je dobré zvolit bezpečností dveře třetí bezpečnostní třídy. Například bezpečnostní dveře RC3 GOLIAS od SAPELI jsou vybaveny 3bodovým hákovým zámkem, 3 závěsy a 3 pasivní čepy proti vysazení. Mají tloušťku 67 mm, takže je nelze prokopnout a odolají i 70 cm dlouhému páčidlu či ruční mechanické vrtačce. Po dobu minimálně 30 minut odolají požáru a utlumí okolní zvuky až do 43 dB. Zajímavostí je možnost vybrat si dekor dveří z několika desítek možností a případně mít dveře z každé strany jiné.

4. Nezapomeňte na zárubně

Při výběru dveří jsou často opomíjeny a přitom jsou jejich neodmyslitelnou součástí. Řeč je o zárubních. Ty slouží nejen k upevnění křídla ve stavebním otvoru, ale zároveň dotváří celkový vzhled dveří. Zárubně můžete vzhledově i materiálově zcela sladit s povrchem dveřního křídla nebo je naopak postavit do úplného kontrastu. Aktuální trendy směřují k takzvané skryté zárubni, která vašim dveřím umožní dokonale splynout se zdí. Různých možností je ale nespočet. Například velmi praktickým řešením je takzvaný OKZ systém, který oceníte zejména při rekonstrukci panelákových bytů. Jedná se totiž o osazení kovových zárubní novými dřevěnými, a to bez bourání.