Zeptali jsme se odborníků na nejčastější otázky spojené s úpravou dveří a zárubní. Inspirujte se otázkami lidí, kteří se do rekonstrukce už pustili. Třeba mezi nimi najdete i tu svou…

1. Jak si poradit s výběrem vzhledu dveří?

Dobrý den, rekonstruujeme nyní přízemí našeho domu a řešíme problém se vzhledem dveří. Jednotný design se nám nehodí do všech místností, ale zase nechceme, aby to tu vypadalo jako v cirkuse. Máte nějaký tip, jak si s tím poradit? (Richard O., Valašské Klobouky)

Můžete si nechat vyrobit dveře na míru, které budou z každé strany vypadat jinak. Například při pohledu z chodby mohou mít všechny dveře jednotný vzhled a tvořit tak celek, zatímco při pohledu zevnitř místností mohou být laděny do diametrálně odlišného stylu přizpůsobeného například nábytku. Jediné, co je potřeba zachovat stejné na obou stranách, je materiál dveří. Kombinovat tak lze různé dekory v provedení lamino – lamino nebo dýha – dýha. Další variantou jsou dveře se speciálním kartonovým povrchem, které lze dodatečně potapetovat nebo přetřít běžnou interiérovou barvou. Interiéroví designéři je často využívají společně se skrytou zárubní v situaci, kdy chtějí dveře zcela schovat do stěny. V případě vícepatrového rodinného domu se pak často setkáváme s tím, že zákazníci volí každé patro v jiném dekoru.

Petr Klíma, produktový specialista SAPELI

2. Potřebujeme dveře širší než je standard. Není to problém?

Dobrý den, manžel bohužel po těžkém úrazu skončil na vozíčku. Nepodařilo se nám sehnat nový byt, který by byl plně přizpůsobený jeho potřebám, takže nyní rekonstruujeme naši stávající domácnost. Řešíme však problém s dveřmi, které jsou pro vozík příliš úzké a těžko se otevírají. Existují na trhu nějaké dveře speciálně upravené pro vozíčkáře? (Simona M., Kopřivnice)

Dveře s atypickými rozměry jsou v poslední době poměrně častým požadavkem našich zákazníků. Ti nejčastěji požadují atypickou výšku, ale ani nestandardní šířka není překážkou. Možné je vše od 31 do 120 cm pro jednokřídlé nebo do 240 cm pro dvoukřídlé dveře. Dveře přímo na míru pro nás nejsou problém. Pro větší pohodlí vozíčkářů je navíc vhodné doplnit je o speciální mechanismy, které usnadňují otevírání, jako jsou madla, samozavírače, panikové kování nebo elektronická čidla.

Petr Klíma, produktový specialista SAPELI

3. Jak zabezpečit vstupními dveřmi byt proti vloupání?

Dobrý den, bydlíme ve čtvrti, ve které často dochází k vloupání. Rádi bychom proto náš byt lépe zabezpečili. Stačilo by pořídit dodatečný zámek nebo je lepší vyměnit celé vchodové dveře za bezpečnostní? Jak dlouho pak trvá jejich instalace? (Miroslav N., Most)

Ve vašem případně bych rozhodně vyměnil celé vstupní dveře za bezpečnostní. Přídavný zámek totiž zvyšuje ochranu jen v jednom místě dveří, zatímco ostatní slabá místa zůstávají. Kvalitní bezpečnostní dveře odrazují zloděje a snižují pravděpodobnost vykradení nemovitosti až o 80 procent. Navíc vaši domácnost ochrání i před požárem a fakt, že je máte, zásadně sníží cenu pojištění vaší domácnosti. Rychlost výroby dveří záleží na mnoha faktorech, nejvíce délku zakázky ovlivňuje výběr materiálu a jeho dodací lhůty, ale standardní dveře vám dodáme do 6 týdnů. Následná instalace dveří včetně bezpečnostní zárubně zabere certifikovaným profesionálům maximálně šest hodin.

Petr Klíma, produktový specialista SAPELI